Миливојевић: Приштина посегла за крупним залогајем, али је нешто заборавила – не пита се само Бајден

Вјоса Османи, в.д. косовског председника, тражи од Америке да преиспита Бриселски споразум, посебно део о имплементацији ЗСО, јер сматра да би његова примена самопроглашено Косово учинила дисфункционалним. То доказује да је Приштина посегла за крупним залогајем рачунајући на Бајдена као партнера у реализацији свог циља – да Србија призна Косово каже за дипломата Зоран Миливијевић.

Миливојевић упозорава да би било какво преиспитивање постигнутог Бриселског споразума од стране Приштине значило практично да договор више не постоји и да се од њега – одступа.

„За Србију би то значило да нема никакву обавезу са своје стране за његову примену и имала би сва права да све врати у претходно стање. Овакве изјаве управо показују колико је значајно да се Бриселски споразум поштује, а нарочито његових првих шест тачака који се тичу Заједнице српских општина“, објашњава наш саговорник.

Према његовим речима, управо због оваквих најава, Србија треба да инсистира на његовом пуном поштовању и имплементацији јер је ЗСО наш најважнији аргумент у том споразуму, као услов за наставак било каквог дијалога.

„Сада је на проби међународна заједница, и Вашингтон и Брисел. ЕУ посебно, јер је учесник и гарант примене тог споразума и заиста је крајње време да се Брисел о томе изјасни и да инсистира на његовој пуној имплементацији“, додаје Миливојевић.

Све друго би, додаје он, значило да овај споразум више није на снази и да не обавезује српску страну да га поштује уколико би дошло до било какве интервенције везане за промену његове садржине.

„За Србију је приштинска иницијатива, наравно, неприхватљива и Београд ће остати при ставу да мора да се примени све што је потписано и договорено у Бриселу. То је уједно и услов да може да се даље разговара о било којој врсти нових споразума и дијалога који би требало да допринесу нормализацији односа“, напомиње саговорник Спутњика.   

Миливојевић каже да чињеница да се Приштина поводом овога обратила новој америчкој администрацији потврђује да је Приштина чекала смену власти у Вашингтону.

„Приштина рачуна на Бајдена и његову администрацију и на то да ће она одлучујуће да делује у прилог максималистичких интереса Приштине, а то значи да се разговара искључиво о признању Косова од стране Србије и да се занемаре обавезе Приштине од раније“, каже Миливојевић.

То наравно, напомиње наш саговорник, не ослобађа Европску унију обавезе да до краја остане доследна ономе у чему је учествовала.

„То доводи у питање и њен кредибилитет као посредника у преговорима две стране“, напомиње Миливојевић.

Османијева је осим Бриселског, од Америке затражила и да се преиспитају сви споразуму које је тзв. Косово потписало уназад 10 година као и да се преиспита најновији Вашингтонски споразум.

Она верује да о свему мора да се разговара са тимом америчког председника како би добили јасну слику шта они мисле о потписаним споразумима на свим преговорима Београд и Приштине до сада, али и питањима која су усмено разматрана и договорена.

(извор: Спутњик)

Повезани чланци

Back to top button