29 ОЦД са Косова и из уже Србије позивају Владе у Београду и Приштини да по питању ситуације у Украјини усагласе став са ЕУ  

Организације цивилног друштва са Косова и из уже Србије међу којима је и један број академских грађана из Приштине и Београда потписали су заједничку изјаву у којој изражавају бојазан и дубоку забринутост за Западни Балкан после, како наводе, руске инвазије на Украјину.

Потписници изјаве позивају владе у Београду и Приштини да се придруже званичном ставу Европске Уније поводом сукоба у Украјини.  

У докуметнту се наводи да „руска инвазија на Украјину негативно  утиче на међународни поредак заснован на правилима те да је западни Балкан посебно рањив на глобална дешавања, која угрожавају међународно право, демократију и људска права“.

„Ми, представници организација цивилног друштва са Косова и из Србије, осуђујемо агресију Русије на Украјину и позивамо наше владе да се придруже ставу Европске уније. Штавише, апелујемо на ЕУ и њене државе чланице да промене парадигму проширења, како би осигурале практичан и проактиван приступ европској перспективи Западног Балкана.“

Организације цивилног друштва позивају ширу међународну заједницу да подрже наш регион, у циљу обезбеђивања одрживог мира и безбедности оцењујући да је сукоб Русије и Украјине одличан тренутак за брзу реакцију влада у Приштини и Београду.

„Последице таквих кршења међународног права могле би бити изузетно дестабилизујуће за наш постконфликтни регион. С обзиром на агресију Русије на Украјину, ово је одлучан тренутак у историји; тренутак који позива на брзу реакцију наших влада и међународне заједнице, како би се подржало поштовање владавине права, међународног права, солидарности и људских права на Западном Балкану“, наводи се у саопштењу.  

Посебно се подвлачи да тренутна ситуација наглашава важност дијалога између Косова и Србије за обезбеђивање одрживог мира, просперитета и благостања свих грађана те да пружа прилику да се процес дијалога размотри и поново осмисли, превазиђе оквире појма конструктивне двосмислености, како би водио инклузивном процесу, који би довео до правно обавезујућег и трајног споразума.

„Потребна је хитна акција ЕУ, која би подстакла и подржала суштинске реформе – посебно када је реч о владавини права – и тиме убрзала интеграцију Западног Балкана у ЕУ“.

Подсећајући да организације цивилног друштва на Косову и у Србији годинама активно учествује у процесима изградње мира, тако што заступају гласове заједнице и свакодневне бриге грађана, које су у великој мери засењене дневном политиком, потписници изјаве још и наводе:

„У оваквим кризним временима, тражимо од међународне заједнице да нас подржи у осуди реторике која изазива поделе, ауторитарне политике и популистичких и националистичких дискурса који служе да ућуткају критичке гласове и створе страх и неповерење међу заједницама. У циљу смањења ширења дезинформација које могу довести до могуће ескалације сукоба, такође позивамо представнике медија да се у потпуности посвете непристрасном и објективном извештавање“, наведено је у заједничкој изјави.

Potpisnici:

  1. Aktiv
  2. Advocacy Center for Democratic Culture (ACDC), Mitrovica
  3. Balkans Policy Research Group (BPRG)
  4. Belgrade Centre for Security Policy (BCBP)
  5. Centre for Interdisciplinary Studies of the Balkans (CisBalk)
  6. Center for Peace and Tolerance (CPT), Gracanica
  7. Centre for Regionalism
  8. Civic Initiatives
  9. Democracy Plus (D+)
  10. Foundation BFPE for a Responsible Society (BFPE)
  11. Igor Novaković, Analyst, Belgrade
  12. Institute for Territorial Economic Development (InTER)
  13. Institute for European Affairs (IEA)
  14. Institute for Serbian and Albanian Coexistence
  15. Jelena Lončar, Academic, University of Belgrade
  16. Kosovo Center for Security Studi (KCSS)
  17. Kosovo Law Institute (KLI)
  18. Lawyers’ Committee for Human Rights (YUCOM)
  19. Milan Antonijević, Lawyer
  20. New Social initiative (NSI), Mitrovica
  21. Peer Educators Network (PEN), Prishtinë
  22. Rahim Salihi, civil society activist, Bujanovac.
  23. Radio KiM Media Group
  24. The Balkan Forum
  25. Valon Arifi, civil society activist
  26. Vjollca Krasniqi, Academic, University of Pristina
  27. Voice of Roma, Ashkali and Egyptians (VoRAE)
  28. Youth Initiative for Human Rights – Serbia
  29. Youth Initiative for Human Rights – Kosovo

Повезани чланци

Back to top button