На Београдском манифесту представљени мали произвођачи, српска култура, обичаји и традициа КиМ
Канцеларијаза Косово и Метохију подржала је учешће туристичких организација, породичних винарија и малих произвођача са територије Косова и Метохије на Београдском манифесту који се одржава на Савској променади у Београду.
Под слоганом „Доживи Косово и Метохију у оквиру Београдског манифеста на штанду Канцеларије за Косово и Метохију пригодним програмом представила се наша јужна покрајина.
Присуствујући програму и обилзећи штандове произвођача са подручја града Приштине, Штрпца, Зубиног Потока, Звечана и Косовског Поморавља директор Канцеларије Петар Петковић истакао је колико се последњих година улаже у туризам са ових простора.
„Много је важно да наши људи са Косова и Метохије буду на најбољи могући начин представљени, не само у централној Србији него и широм Европе и света, управо овакви фестивали и сајмови пружају и прилику и могућност нашим људима да се покажу и докажу, и када је реч о гастрономији, када је реч о многим другим стварима. Нарочито Косовско Поморавље има шта да покаже, наше прелепе ношње и оно шта наши људи раде када је реч о рукотворинама. Канцеларија за КиМ последњих година посебно улаже и у туризам. Посебно улаземо у значајне и важне пројекте који ће подићи ниво посета људи из централне Србије али и шире“, рекао је Петковић.
Помоћник директора Канцеларије за КИМ Веселин Кочановић каже да је ово јединствена прилика да се доживи Косово и Метохија.
„Сви посетиоци на овој београдској променади имају прилике да упознају наше туристичке организације и све произвођаче вина, ракије, мале произвођаче са простора КиМ. Ово је лепа прилика да они презентују себе, наш народ са простора КиМ, а да сви остали дођу и доживе Косово и Метохију“, казао је Кочановић.
Потписивање меморандума о братимљењу и сарадњи општине Гњилане и града Прокупља био је значајни моменат ове менифестације.
„Данас је диван дан и за општине Гњилане и Прокупље зато што ћемо потписати папир који је нама иницијална каписла за даљу сарадњу. Отварамо пут размена туристичких потенцијала, помоћи и размени искустава. Оно што је важно, отварамо врата општине Гњилане и града Прокупља, трећа врата која желимо да отворимо јесу лепота и љубав јужне Србије и наше јужне покрајине. Ово је само мали почетак али велики корак који ће направити добре бенифите у будућности“, каже директор ТО Прокупље Симон Симоновић.
Сплетом игара и песама на Београдском манифесту представили су се КУД „Венац“ из Приштине, Музичка школа Стеван Христић из Станишора, етно група „Кос“, аматерско позориште из Гњилана, а најмлађа учесница програма осмогодишња Софија Ивић из Чаглавице публици је привукла пажњу својим наступом.
Београдски манифест, окупља туристичке организације из целе Србије.