Настављају се разговори о визној либерализацији, пред Приштином нови услови

Разговори о либерализацији виза за Косово биће настављени у радној групи Савета Европске уније 9. новембра, док ће до тада земље чланице одржавати међусобне консултације, јавља Радио Слободна Европа.

Земљама чланицама ЕУ, како подсећају дипломатски извори у Бриселу, остављен је рок до 21. октобра текуће године да доставе своје писане коментаре у вези са либерализацијом визног режима.

После расправе радне групе који је одржан 13. октобра већина земаља чланица подржала је одлуку о либерализацији визног режима изузев Француске која свој став условљава решавањем неких других питања.  

Међу новим захтевима пред властима у Приштини постављени су имплементација система безбедности у Европи, ЕТИАС, прилагођавање Косова визној политици ЕУ, повећање граничне контроле и наставак репатријације оних који морају да напусте територију ЕУ.

ЕТИАС је европски систем за одобравање путовања и информисање који још није оперативан. У овом систему грађани земаља за које су визе либерализоване морају да региструју своје податке пре путовања у ЕУ. Тада ће добити електронску потврду и она ће важити три године.

Успостављање овог система контроле више пута је одлагано из техничких разлога, а сада се очекује да ће ступити на снагу почетком наредне године, међутим, како се наводи, оперативан ће постати тек 1. новембра 2023. године.

Захтев Француске, према неким тумачењима дипломата, могао би  да одложи ступање на снагу и одлуке о либерализацији виза за Косово до новембра наредне године, спекулишу приштински медији.

Дипломатски извори ЕУ наводе да бројне земље и Европска комисија сматрају непотребним и неразумним довођење у везу процеса визне либерализације са ЕТИАС системом називајући то изазовом техничке природе.

Холандија, Белгија, Шведска и Шпанију су државе које су изразиле разумевање за француски предлог, али су се многе друге земље на челу са Немачком овоме успротивиле.

Кипар, Румунија и Словачка нису изражавале свој став иако нису  признале Косово док је Грчка, која такође не признаје независност Косова, снажно и безрезервно је подржала либерализацију визног режима. Шпанија није изразила став, али је најавила да ће се сложити са одлуком већине.

Шведска и Италија и Данска су државе које на састанку Савета ЕУ нису изнеле свој став који су правдале чињеницом да су имале изборе те да чекају формирање владе.

Чланице ЕУ које су подржале визну либерализацију за Косово су  Немачка, Финска, Хрватска, Естонија, Грчка, Мађарска, Португал, Пољска, Малта, Луксембург и Словенија.

Дипломате кажу да треба имати у виду да је ово био само почетак, да су земље чланице изнеле само почетне ставове и да треба видети како ће се даље разговарати. Дакле, у овом тренутку не желе да говоре о роковима или коначним ставовима земаља чланица у Савету.

Заменик премијера привремених приштинских институција Бесник Бислими је изјавио је за једну приштинску телевизију да, иако поједине земље чланице наводе да су пред институцијама у Приштини проблеми техничке природе, за представнике власти су то нови услови.

Повезани чланци

Back to top button