Празник Цвети прославељен у Приштини (ВИДЕО)
Празник Цвети, који СПЦ молитвено и литургијски прославља као улазак Исуса Христа у Јерусалимм свечано је обележен у храму Светог Николе у Приштини.
Двадесетак верника из околних српских средина и неколицина преосталих Срба из овог града присуствовали су литургији коју је служио приштински парох Станиша Арсић.
На улазу у Свету земљу народ је Спаситеља дочекао простирући хаљине на пут којим ће проћи. Машући гранама палме у знак добродошлице, народ је узвикивао „Осана (слава) сину Давидову“. Симболично након причешћа, верницима су данас подељене освештане врбове гранчице.

Дошавши у Јерусалим Син Божји дочекан је од народа са одушевљењем, поздравима и повицима, да би за четири дана, на Велики четвртак био предат Понтију Пилату и на Велики петак разапет и васркрсава трећи дан, подсетио је у беседи отац Станиша Арсић.
„Читава суштина наше вере је у васрсењу, браћо и сестре јер као што и сам Апостол Павле на једном месту говори, ако Христос није васрскао читава наша вера била би превара. Али ја веријем да је Христос васкрсао и зато сам ту. Ако сва правда овога света буде на једној страни ја ћу бити на страни Христа. Зар нам то није довољно да наша вера буде јака и чврста да верујемо у Бога који на нас допушта искушења у одређеним моментима али никада већи јарам и бреме него што можемо да понесемо“, реко је присутним верницима приштински парох.
Последња недеља Васкшњег поста назива се и страдална недеља јер је у току ње почело стадање Исуса Христа. Завршава се строгим постом на води након чега долази Васркс.
И. Миљковић



