Српске организације цивилног друштва позивају Београд и Приштину да запаљиву реторику замене дијалогом
Представници организација цивилног друштва и медија из српске заједнице на Косову, окупљени око платформе Емпирика, позивају све стране да мирним путем реше кризу на северу Косова насталу због најаве почетка спровођења одлуке о пререгистрацији српских таблица (са ознакама градова на Косову) на РКС и успостављања реципроцитета о личним картама које издаје Републилка Србија.
Позивамо владе у Београду и Приштини да се суздрже од било каквих једностраних потеза и да запаљиву реторику замене конструктивним дијалогом који је једини пут ка проналажењу одрживог решења који ће уважити потребе грађана.
Позивамо међународну заједницу, ЕУ, САД, државе Квинте да неодложно и што пре успоставе простор за дијалог на политичком нивоу уз инсистирање на непосредном контакту делегација Београда и Прштине.
Позивамо Српску листу да као члан Владе Косова, Скупштине Косова и других локалних и централних институција, преузме одговорност и узме активно учешће у решавању овог проблема, и да поред комуникације са Београдом успостави институционални канал комуникације и са премијером Косова што је једини исправни пут политички одговорног деловања.
Посланици и министри Српске листе су једини политички представници косовских Срба у институцијама на Косову, и стога је неопходно да пасивно деловање замене проактвном улогом у решавању проблема који непосредно погађају грађане.
У том процесу је неопходно успоставити непосредну и неометану комуникацију са локалним становништвом, невладиним сектором и свим релевантним чиниоцима из редова заједнице косовских Срба. Подсећамо владу у Приштини да је у овој ситуацији повећаних тензија посебна обавеза надлежних да на свим службеним језицима на Косову објављују све информације, документа, саопштења и да иста дођу до свих грађана на Косову.
На овај начин ће се спречити све нејасноће, дезинформације и лажне или искривљене вести, које могу да угрозе општи мир и безбедност појединца. Недостатак комуникације са локалним заједницама и ангажовањем јединица специјалне полиције директно су утицали на подизање тензија на северу Косова и прете да продубе висок степен неповерења између две најбројније етничке заједнице на Косову, па се уместо конструктивног дијалога енергија и простор усмеравају на дестабилизацију прилика на терену и изнуђена решења која су неретко на штету грађана. Ми, представници цивилног сектора и медија из српске заједнице на Косову, као активисти и грађани желимо да се мржња, напетост и нестабилност окончају, а дијалогом и заједничким решавањем проблема успоставе околности за заједнички живот, сарадњу и просперитет.
Потписници: Центар за мир и толеранцију (ЦПТ) Центар за заступање демократске културе (АЦДЦ) Форум за развој и мултиетничку сарадњу (ФДМЦ) Гораждевац Медиа Гроуп Хумани центар Митровица Комуникација за развој друштва (ЦСД) НВО АКТИВ Омладинска партешка активност РТВ КИМ Радио Контакт Плус Светионик



