Грачаница: Положен камен темељац погона за прераду воћа
Представници Хуманитарне организације „Срби за Србе“ заједно са прослављеним српским кошаркашем Марком Кешељем положили су камен темељац за изградњу мини фабрике за прераду воћа на пољопривредном имању манастира Грачанице на Косову и Метохији.
Како је објавила ова хуманитарна организација средства за изградњу обезбеђена су у склопу донаторске вечери одржане 7. септембра у Београду и хуманитарних догађаја у Руми, Бору, Београду, Горњем Милановцу и Новом Београду.
Освештању темеља присуствовао је владика рашко-призренски Теодосије, као и представник организације Солидарност за Косово, коју воду Арно Гујон и која је обезбедила половину неопходних средстава за изградњу фабричког постројења.
Данас су освештани и темељи будућег постројења за прераду млека и млечних производа на парцели која ће се налазити одмах поред будуће фабрике сока, а чију изградњу финансира Епархија рашко-призренска.
Планиран завршетак радова на изградњи постројења за прераду воћа је средина октобра, када је планирано и пуштање целокупног погона у рад.
Објекат ће бити површине од 90 квадрата и састојаће се из три дела – простора за производњу, расхладне коморе и магацинског дела.
Капацитет производног погона биће од 500 до 1.000 литара на дан, узимајући у обзир да на пољопривредним добрима манастира Грачанице и других манастира Епархије рашко-призренске постоје веће и мање парцеле на којима се узгаја воће. То је разноврсно воће које, нажалост, пропада услед недостатка могућности да се адекватно складишти и прерађује.
Један део производа користиће се за потребе Богословије Св. Кирила и Методија у Призрену, затим за друге манастире на територији Епархије рашко-призренске, али и за потребе продаје која би омогућила покривање текућих трошкова читавог производног система.
Пројекат ће бити од великог значаја за читаву српску заједницу на Косову и Метохији јер је циклично везан за већ постојеће пројекте, па отвара могућност да се радно запосле млади људи и да им се на тај начин омогући останак и опстанак на вековном огњишту, уз могућност сопствене зараде и издржавања породице. Овај пројект пружа велику шансу у запошљавању од троје до чак шесторо људи.
(извор: Срби за Србе)