Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Lideri opozicije pozvani na sastanak u Ambasadu SAD u Prištini

Ambasada Sjedinjenih Država u Prištini pozvala je lidere tri najveće opozicione stranke na sastanak. Poziv je usledio posle odluke vlade SAD da obustavi strateški dijalog sa Kosovom.

Kako prenosi Reporteri, lideri demokratske partije Kosova, Memlji Krasnići, Demokratskog saveza Kosova, Ljumir Abdidžiku, Alijanse za budućnost Kosova, Ramuš Haradinaj, odazvali su se pozivu na sastanak sa američkim predstavnicima u zgradi ambasade na Dragodanu.

Ambasada SAD je objavila odluku o obustavi dijaloga, navodeći da je to učinjeno zbog zabrinutosti zbog postupaka aktuelne vlade koji su povećali tenzije i nestabilnost, ograničavajući sposobnost Sjedinjenih Država da produktivno rade sa Kosovom na zajedničkim prioritetima.

Prema ambasadi, nedavne akcije i izjave vršioca dužnosti premijera Kurtija predstavljaju izazov za napredak postignut tokom mnogih godina.

Strateški dijalog je proces koji Stejt department SAD u većini slučajeva razvija sa različitim zemljama širom sveta sa ciljem unapređenja bilateralnih odnosa.

Ovaj proces podrazumeva razgovore na visokom nivou između dve zemlje koji se održavaju ili u Vašingtonu ili u dotičnoj zemlji, o širokom spektru tema kao što su odbrana, bezbednost, životna sredina, energetika, ekonomska saradnja itd.

SAD su poslednjih godina razvile strateški dijalog sa Francuskom, Ujedinjenim Kraljevstvom, Rumunijom, Austrijom, Poljskom, Slovenijom, Moldavijom, Grčkom, Severnom Makedonijom, Katarom, Omanom, Bahreinom, Egiptom. SAD vode strateški dijalog ne samo sa državama, već i sa organizacijama ili pokretima u zemljama koje ne smatraju saveznicima, kao što je Beloruski demokratski pokret koji predvodi Svetlana Tihanovskaja

Haradinaj:  Nalazimo se u situaciji kakvu nismo mogli ni da zamislimo

Lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj kaže da Kosovo prolazi kroz najmračnije dane u svojoj istoriji te pozvao obe strane da razmisle o ovoj situaciji.

Reagujući na odluku Vlade SAD da prekine stratiški dijalog sa Pritšinom zbog postupaka Kurtijeve Vlade Haradinaj je na društvenim mrežama napisao:

„Prošlo je mnogo vremena otkako smo ja i Alijansa izrazili zabrinutost zbog neodgovornog i destruktivnog ponašanja Kurtija i njegove vlade. Danas se nalazimo u situaciji kakva se nije mogla ni zamisliti na Kosovu. Pozivam sve političke snage i celokupno kosovsko društvo da hitno razmisle o situaciji u kojoj se nalazimo“, napisao je predsednik Alijanse za budućnost Kosova.

Abdudžiku: Vreme je da prekinemo ovo političko ludilo

Lider Demokratskog saveza Koova Ljumir Abdidžiku je reagujući na odluku SAD da prekine strateški dijalog sa Kosovom rekao da suspenzija dijalog predstavlja najnižu tačku u odnosima Kosova sa SAD.

„Vreme je da se svi ujedinimo; da okončamo ovo političko ludilo i izgradimo državu kakvu smo oduvek zaslužili – pre nego što bude prekasno za sve“, napisao je Abdidžiku na Fesjbuku.

(Reporteri)

Povezani članci

Back to top button