Lipljan: Freskopisanje crkve poruka i nada u opstanak
Zahvaljujući akciji koju su, predvođeni lokalnim parohom, pokrenuli Srbi iz Lipljana, posle bezmalo devet decenija, unutrašnjost crkve Svetih mučenika Flora i Lavra u ovom gradu biće freskopisana.
Za malobrojne Srbe koji još uvek opstaju u Lipljanu porta hrama je jedino mesto gde se bez bojazni sastaju, druže, planiraju. Tako su ovde prošle godine o Vaskrsu dogovorili akciju prikupljanja novca za freskopisanje crkve Svetih mučenika Flora i Lavra.
„Bogu hvala, za ovih godinu i više uspeli smo da probudimo Lipljance i one koj i su ovde i one koji su, nažalost iz raznoraznih razloga morali da napuste Lipljan tako da se dobar deo njih odazvao pozivu i učestvovao“ , kaže lipljanski paroh Dragiša Jerenić.
Godinu dana bilo je dovoljno da se prikupi novac za oslikavanje većeg dela unutrašnjosti hrama. Na ovom zahtevnom projektu angažovana su četvorica umetnika sa Kosova i Metohije koje predvodi Đorđe Milanković.
„Danas krećemo od kupole i to je jedan od najzahtevnijih delova crkve tako da eto, nadamo se da ćemo do kraja novembra i početkom decembra taj jedan deo crkve privesti kraju. Skela je postavljena ca celokupnu površinu crkve. Najverovatnije ćemo ići parcijalno, od najviših tačaka ka donjim zonama. U planu je da se to sve odjednom završi“, pojašnjava Milenković.
Crkva Flora i Lavra nalazi se u blizini starije svetinje Vavedenja presvete Bogorodice iz 14. veka i poklon je kralja Aleksandra Karađorđevića Srbima iz grada i okoline. Sagrađena je po projektu Aleksandra de Roka 1934.godine. Nadaleko poznati arhitekta projektovao je i spomenik na Gazimestanu, a de Roka svi dobro znaju i po spomen hramu Svetog Save na Vračaru koji je takođe projektovao.
Crkvu Svetih mučenika Flora i Lavra su komunističke vlasti još dugo po okončanju Durgog svetskog rata koristile kao magacin za skladišetenje žita da bi konačno sredinom osamdesetih godina 20. Veka ona končano ponovo stavljena u bogoslužbenu upotrebu. Akcija prikupljanje novca se nastavlja, a posao koji je u toku značajan je i za crkvu i za Srbe koji se oko nje okupljaju poručuju Lipljanci Jovica Mirić i paroh Dragiša Jerenić.
„Malo nas je ostalo a krenuli smo u veliki projekat i poduhvat. Mislim da ćemo do 31. avgusta 2024. Godine kada naša nova crkva Flora i Lavra slavi 90 godina da je oslikamo“, kaže Mirić.
„Zato molimo sve naše drage Lipljance i ljude dobre volje da se priključe kako bismo ovo bogougodno delo uspeli da dovršimo i da time šaljemo poruku da smo mi ovde da ćemo biti tu za sve koji žele da se vrate da im budemo i snaga i podrška. Time da i onima koji su nas proterivali i mrze pokazujemo da se mi odavde pomeriti nećemo“, kaže otac Dragiša Jerenić.
Lipljan je mnogo postradao za vreme martovskog pogroma 2004.godine. Tada je veliki broj srpskih kuća u užem centru grada zapaljen, demografska struktura na štetu Srba trajno narušena, a proces tihog iseljavanja i dalje traje.
(Riznica)