Међународни дан киднапованих и несталих у Грачаници: После четврт века и даље на почетку – међународне и приштиснке власти одговорне

Чланови породица и Удружења киднапованих и несталих на простору Косова и Метохије окупљањем у Грачаници и поруком да неизвесност која траје већ четврт века убија, обележили су Међународни дан киднапованих и несталих.

Из године у годину окупљамо са надом да ће поруке које упућујемо међународним и институцијама власти у Приштини уродити плодом, поручиле су породице киднаповани и несталих. Наводе да су и после четврт века од избијања сукоба на Косову и Метохији, на жалост на почетку пута, јер су све време добијали лажне обећања.

Драгиша Костић, члан удружења из Косовске Митровице за нестанак свога деде и комшије Ћирила Јанаћковића криви косовске Албанце али и међународну заједницу.

„Они су киднаповани 16. јуна 1999. године у Новом селу Мађунском и од тада до данас немамо никакв позитиван извештај о њима и за то ја кривим албанску власт, КФОР, УНМИК и ЕУЛЕКС“, каже Костић.

Четврт века дуга агонија којој се не назире крај, породице и даље траже своје нестале, фото: Ризница

Породице су поновиле да питање киднапованих и несталих више није хуманитарно већ политичко те да резултата неће бити све док не буде политичке воље код оних од којих то зависи.

Негован Маврић из Велике Хоче подсећа да породице годинама понављају само једно, да починиоци морају бити приведени правди а гробна места пронађена.

„Архиве су најбитније, оне морају да буду отворене. Нема приватних или службених архива, оне све морају да буду отворене ако хоћемо да постигнемо циљ за који се иначе боримо“, закључио је Маврић.

Дарко Гвоздовић, Црвени крст КиМ – фото: Ризница

 Подаци говоре да на списку несталих има и хуманитараца на шта је подсетио Дарко Гвоздовић из Црквеног Крста КиМ.

„Црвени крст Србије не заборавља нестале из својих редова, доктора Андрију Томановића, хуманитарца, волонтера и високог члана руководећих органа, националног друштва и Црвеног крста Косова и Метохије као и Милорада Дејановића службеника Црвеног крста из Качаника који су 1999. године присилно одведени и нестали без трага“, рекао је Гвоздовић.

Током сукоба на простору Косова и Метохије без трага је нестало укупно 1 612 лица подаци су Међународног комитета Црвеног крста. Зашто су српске жртве дискиминисане? Зашто замењују злочинце и жртве? Зашто нам се и даље отима истина?, запитала је у име свих координаторка Удружења породица киднапованих и несталих Силвана Маринковић.

„Једина новина, на нашу жалост, јесте да је Еулекс поверљиве информације које смо дали њима у циљу истраге, исте предао исражној полицији и на тај начин, као и више пута од сада, Еулекс је изиграо наше поверење. Они су дали информације онима који су и починли злочине“, рекла је Маринкоивћева.

Силвана Маринковић, ЕУЛЕКС изиграо поверење породица киднапованих и несталих, фото; Ризница

Весна Бошковић је испред комисије за нестала лица Владе Републике Србије прочитала писмо које се  осим у Грачаници читало на скуповима у Београду, Краљеву и Нишу.

Иако политичари кажу да је питање киднапованих и несталих хунанитарн оно је постало део политике јер док не буде политичке воље нема ни резултата, поручено је са скупа у Грачаници.

Са скупа у Грачаници, фото: Ризница

Међународни дан несталих обележен је и Приштини где је поред представника  привремних институција на спомен обележје испред Скупштине, цвеће положио и амерички амбасадор Џефри Ховенијер. Он је затражио од институција и званичника да превазиђу несугласице, како би се решили случајеви несталих док су остали званичници из Приштине захтевали од међунарнодне заједнице да свакодневно врши притисак на Србију у циљу отварања архива јер, како су рекли, наша земља је једина одговорна за нерешавање случајева киднапованих и несталих.

И. Миљковић

Повезани чланци

Повезано
Close
Back to top button