Međunarodni dan kidnapovanih i nestalih u Gračanici: Posle četvrt veka i dalje na početku – međunarodne i prištisnke vlasti odgovorne
Članovi porodica i Udruženja kidnapovanih i nestalih na prostoru Kosova i Metohije okupljanjem u Gračanici i porukom da neizvesnost koja traje već četvrt veka ubija, obeležili su Međunarodni dan kidnapovanih i nestalih.
Iz godine u godinu okupljamo sa nadom da će poruke koje upućujemo međunarodnim i institucijama vlasti u Prištini uroditi plodom, poručile su porodice kidnapovani i nestalih. Navode da su i posle četvrt veka od izbijanja sukoba na Kosovu i Metohiji, na žalost na početku puta, jer su sve vreme dobijali lažne obećanja.
Dragiša Kostić, član udruženja iz Kosovske Mitrovice za nestanak svoga dede i komšije Ćirila Janaćkovića krivi kosovske Albance ali i međunarodnu zajednicu.
„Oni su kidnapovani 16. juna 1999. godine u Novom selu Mađunskom i od tada do danas nemamo nikakv pozitivan izveštaj o njima i za to ja krivim albansku vlast, KFOR, UNMIK i EULEKS“, kaže Kostić.
Porodice su ponovile da pitanje kidnapovanih i nestalih više nije humanitarno već političko te da rezultata neće biti sve dok ne bude političke volje kod onih od kojih to zavisi.
Negovan Mavrić iz Velike Hoče podseća da porodice godinama ponavljaju samo jedno, da počinioci moraju biti privedeni pravdi a grobna mesta pronađena.
„Arhive su najbitnije, one moraju da budu otvorene. Nema privatnih ili službenih arhiva, one sve moraju da budu otvorene ako hoćemo da postignemo cilj za koji se inače borimo“, zaključio je Mavrić.
Podaci govore da na spisku nestalih ima i humanitaraca na šta je podsetio Darko Gvozdović iz Crkvenog Krsta KiM.
„Crveni krst Srbije ne zaboravlja nestale iz svojih redova, doktora Andriju Tomanovića, humanitarca, volontera i visokog člana rukovodećih organa, nacionalnog društva i Crvenog krsta Kosova i Metohije kao i Milorada Dejanovića službenika Crvenog krsta iz Kačanika koji su 1999. godine prisilno odvedeni i nestali bez traga“, rekao je Gvozdović.
Tokom sukoba na prostoru Kosova i Metohije bez traga je nestalo ukupno 1 612 lica podaci su Međunarodnog komiteta Crvenog krsta. Zašto su srpske žrtve diskiminisane? Zašto zamenjuju zločince i žrtve? Zašto nam se i dalje otima istina?, zapitala je u ime svih koordinatorka Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih Silvana Marinković.
„Jedina novina, na našu žalost, jeste da je Euleks poverljive informacije koje smo dali njima u cilju istrage, iste predao isražnoj policiji i na taj način, kao i više puta od sada, Euleks je izigrao naše poverenje. Oni su dali informacije onima koji su i počinli zločine“, rekla je Marinkoivćeva.
Vesna Bošković je ispred komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije pročitala pismo koje se osim u Gračanici čitalo na skupovima u Beogradu, Kraljevu i Nišu.
Iako političari kažu da je pitanje kidnapovanih i nestalih hunanitarn ono je postalo deo politike jer dok ne bude političke volje nema ni rezultata, poručeno je sa skupa u Gračanici.
Međunarodni dan nestalih obeležen je i Prištini gde je pored predstavnika privremnih institucija na spomen obeležje ispred Skupštine, cveće položio i američki ambasador Džefri Hovenijer. On je zatražio od institucija i zvaničnika da prevaziđu nesuglasice, kako bi se rešili slučajevi nestalih dok su ostali zvaničnici iz Prištine zahtevali od međunarnodne zajednice da svakodnevno vrši pritisak na Srbiju u cilju otvaranja arhiva jer, kako su rekli, naša zemlja je jedina odgovorna za nerešavanje slučajeva kidnapovanih i nestalih.
I. Miljković