Poseta službi polivalentne patronaže Doma Zdravlja u Gračanici

Vlada Luksemburga je početkom 2015. godine  započela program podrške patronažnoj službi na Kosovu. Od maja 2020. ovim programom obuhvaćeno je i šest opština sa većinskim srpskim stanovništvom, južno od Ibra. Na godišnjem nivou služba patronaže obavi i do 20 hiljada poseta porodiljama bebama i trudnicama na terenu.

Služba polivalentne patronaže dugi niz godina funkcioniše pri Domu zdravlja u Gračanici i jedna je od bitnijih grana zdravstvenog sistema. Ona ima za cilj da redovno obavlja kućne posete trudnicama i porodiljama, novorođenoj deci, odojčadima, deci predškolskog uzrasta ženma u generativnom i postgenerativnom dobu, osobama treće generacije koje imaju neku hroničnu bolest poput dijabetesa, kardiovaskularnih i malignih obolenja.

Koordinator službe za polivalentnu patronažu Vladimir Petković, specijalista intenzivne zdravstvene nege koji je već tri godine odgovoran za rad službe.

Razgovor o svom poslu započeo je listajući dokumentaciju koju mu na redovnom jutarnjem sastanku pripremaju patronažne sestre.

Prema rekaciji moglo je da se zaključi da je pročitao nešto što je izazvalo zadovoljstvo uočljivo na njegovom maskom prekrivenom licu.

Saznajemo da je trebalo organizovati posetu blizancima.

„Kako je dan započeo dobrom vešću?,“ kratko je prokomentarisao Vladimir.

Pitali smo šta sada sledi? Kako bira koja sestra ide, gde i kome u posetu?

Gledajući u dokumentaciju koju je prethodno dobio od zaposlenih u svojoj službi, kaže da je svaka sestra zadužena za određen broj porodica od najmlađih korisnika do onih koji su u trećem dobu svog života.

„Naše sestre se trude da taj prvi kontak sa pacijentom učine što prijatnijim, jer se njime započinje poverenje ne samo mame i bebe prema patronažnoj sestri. već i ostalih članova porodice“.

Kako ovde naglašavju, poverenje stub sa kojom započinju obilazak pacijenta. Sigurnost i poverenje koje im pruža patronažna sestra samo je korak napred kako bi pacijenti bili zadovoljni i ispunjeni.

Rad patronažne službe u toku pandemije

Od proglašenja pandemije koronavirusa patronažna služba uradilila je reorganizaciju. Na ovom odeljenju trenuto radi tim od 12 sestara raspoređenih u nekoliko smena. One, kako naglašava njihov koordiator Vladimir Petković, svojim primerom pokazuju da se i u vreme pandemije mora strogo voditi računa o fizičkoj distanci i korišćenju zaštitne opreme, koju su dobili od UNICEF-a.

Koordinator sestrama na nedeljnom nivou daje formulare koje one popunjavaju prilikom posete osobi za koju su zadužene. Jedan formular je namenjen za roditelje i novorođenče a drugi za sve ostale korisnike. Sestra je u obavezi da pored osnovnih podataka koji su neophodni za dalju brigu o pacijentu i ubaci ih u formular ali i da obrati pažnju ne samo na ponašanje već i na zdravstveni izgled drugih članova porodice.

Podaci pacijenata su zaštićeni i čuvaju se u porodičnom kartonu.

Insistira se da se prilikom obilaska pacijenta uvek stavlja akcenat na promociji preventive, kako ne bi došlo do obolevanja ili daljeg napredovanja određene hronične bolesti.

„Sada posebno u toku pandemije koronavirusa patronažne sestre svakodnevno pozivaju hronične bolesnike i raspitaju se za njihovo zdravstveno stanje. Na taj način se informišu o njihovovim potrebama“, kaže Petković.

U toku razgovora sa koordinatorom, sestra Olgica pored dokumentacije priprema i torbu sa opremom neophodnom za obradu bebinog pupka.

Ona je dobila zadatak da obiđe blizance i njihovu majku. U porodici Stolić presrećna majka Mirjana patronažnu sestru dočekuje na ulaznim vratima i pokazuje put do sobe u kojoj borave deca.

Lagano uzimajući prvo Mijata obraža mu se nežnim glasom rečima da je „on  divni maleni dečak koji će joj kad poraste uputiti osmeh. U međuvremenu ona spretno i pažljivo skida gazu i previja bebi pupak.

Dok majka pomno prati svaki pokret patronažne sestre, ona je obaveštava da će je obilahiti svakog dana sve dok Mijatu i Vukanu ne otpadne pupčanik.

Kada je završila sa previjanjem pupčanika sestra pokazuje majci tehniku širokog povijanja beba daje savete kada i koliko ih treba kupati i kako naizmenično dojiti mlekom. Objašnjavala na koji način beba oseća bliskost sa roditeljima te da što češće trebaju da praktikuju dodir „koža na kožu“ kako majke tako i oca.

Dok ispunjava formular sestra polivalente patronaže razgovara sa raditeljima dece. Raspitujući se o tome da li mirno spavaju, imaju i kako se ponašaju dok su budni ona ostavlja kontakt telefon kako bi bila na usluzi porodici ukoliko im je potrebna bilo koja pomoć oko blizanaca.

Na rastanku, Olgica nije zaboravila da još jednom napomene da se strogo mora voditi računa o higijeni članova porodice koji borave sa bebama, da trebaju poslušati savete struke koje propisuju fizičku razdaljinu, redovno pranje ruku, nošenje maski u zatvorenom prostoru. Iskoristila je priliku da tokom posete porodicu Stolić informiše o tome da je redovna vakcinacija beba veoma važna za njohov imunitet.

Piše: Snežana Perić Bogdanović – FDMC

Povezani članci

Back to top button