Sastanak u Američkoj ambasadi: SAD ne podržavaju aranžane koji krše Ustav Kosova, niti bilo kakav entitet koji liči na Republiku Srpsku

Iza zatvorenih vrata američke ambasade u Prištini gotovo dva i po sata razgovaralo se o zajednica srpskih Opština, kako će ona funkcionisati u praksi, koje će biti njene odgovornosti i ograničenja i kako ona može da doprinese ekonomskom razvoju i pružanju usluga kosovskim Srbima i drugim manjiskim zajednicama.

Stav Sjedinjenih Američkih Država je da Zajednica sprskih opština ne sme da ugrozi Ustav i suverenitet Kosova rekao je nakon sastana američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer.

Želim da budem jasan, stavu SAD- a jeste da ne podravamo ni jedan aranžman koji krši Ustav Kosova i koji nije u skladu sa odlukom Ustavnog suda iz 2015. godine ili koji bi ugrozio suverenitet, nezavisnost demokratske institucije Kosova i njegov mulitetički karakter. Strogo se protivimo stvaranju bilo kakvog entiteta koji liči na Republiku Srpsku. Očekujemo da Kosovo ispuni svoje obaveze a od Vlade Kosova tražimo da iznese svoju viziju o Asocijaciji opština sa srpskom većinom za koju verujemo da štiti budućnost Kosova kao suverene, mulietničke, nezavisne i demokratske države i obezbedi manjinska prava u skaldu sa Briselskim sporazumom koji je u skaldu sa ustavom Kosova. Ovo je kritčno, ovo je važno i ovo je hitno“, rekao je Hovenijer.  Od Kosova se očekuje da ispuni svoje obaveze, a Amerika je  spremna da pruže ekspertizu i političku podršku kako bi osigurala implementaciju dogovorenog, rekao je Hanovijer

Sastanku koji je inicirala Američka ambasada u Prištini prisustovali su predstavnici prištinske vlasti i opozicije, Srpske liste, ambasadori zemalja kvinte, šef misije Evrospke Unije na Kosovu Tomaš Sunjog, sadašnji ministar za zajednice i povratak u kosovskoj Vladi Nenad Rašić kao i predstavnci civilnog sektora.

Predstanvici srpske liste saopštili su da su na sastanku ponovila jasan stav da se formiranje Zajednice srpskih opština mora sprovesti onako kako je dogovoreno u Briselu 2013. i 2015. godine te da je jedino Upravljački tim jedini nadležan za izradu Statuta Zajednice srpskih opština, a ne bilo ko drugi. Posebno je podvučeno da je potrebno da Zajednica ima izvršna ovlašćenja, odnosno baš onako kako je dogovoreno u Briselu u toku pregovora Beograda i Prištine, te da je njeno uspostavljanje obaveza koja se ne sme izbegavati. Potrebno je da ona bude krovna institucija srpskog naroda koja će štititi pojedinačna i kolektivna prava našeg naroda.

Podrška formiranju Zajednice srpskih opština stigla je i od ambasade Italije u Prištini koja je iznela stav da se njenim osnivanjem ne krši ustav ni suverenitet već da se, naprotiv, kako su naveli, gradi budućnost koja vodi ka evroantanskim strukturama.

U vreme održavanja sastanaka u ambasadi na Dragodanu u centru Prištine je protiv formiranja zajednice srpskih opština protestovalo stotinak pristaloca i članova Kurtijevog samoopredeljenja.   

Povezani članci

Back to top button