Видовданско песничко бденије: Уручене награде и признања најзаслужнијим песницима
Традиционалне песничке награде Златни крст Кнеза Лазара, Грачаничка Повеља, Перо деспота Стефана Лазареввића и Кондир Косовке девојке додељене су у порти манастира Грачаница у оквиру програма Видодванско песничко бденије.
Песнику из Београда Братиславу Р. Милановићу уручен је „Златни крст кнеза Лазара“. Перо деспота Стефана Лазаревића припало је песнику Велимир Кнежевић из Земуна док је Грачаничка повеља додељена песнику Мирославу Алексићу из Врбаса. Кондир Косовке девојке добио песник Драган Марковић из Костајника код Крупња.
Програм у манастирској порти употпунили су песници који су казивали своју поезију а у музичком делу наступали су „Трио бас“ и балерине Балетска школа Дома културе „Грачаница“.

На Видовдан у 9 часова у манастиру Грачаница биће служена Света архијерејска литургија, након чега ће бити додељене награде „Мајка девет Југовића“ коју Епархија рашко – призренска традиционално додељује мајкама четворо и више деце. Након тога у 13 часова биће служен парастос косовским јунацима на Газиместану. Очекује се организовани долазак верника из централне Србије као и из Црне Горе и Републике Српске.
Премијер у техничком мандату, Аљбин Курти, изјавио је на седници Владе у Приштини да постоји озбиљна могућност да обележавање Видовдана на Газиместану прерасте у насилне инциденте. Курти је упозорио да организоване групе из Србије, Црне Горе и Босне „могу изазвати провокације, истичући да ове групе традиционално носе српске и руске националне симболе и често провоцирају током оваквих догађаја“.
Косовска полиција усвојила је оперативни план апелујући на све грађане и учеснике да Видовдан славе на миран начин и избегавају провокације.
Уочи празника главна улица у Грачаници окићена је српским заставама иако је раније из Приштине најављено да се пресуда Основног суда о забрани истицања симбола државе Србије поводом Видовдана мора испоштовати.
(Ризница)



