Grdžaliju: Pravo vreme da političari nauče značenje kompromisa i žrtvovanja

Ekonomski stručnjak Safet Grdžaliju tvrdi da antidamping mera koje je kosovska vlada uvela na uvoz određenih proizvoda iz centralne Srbije nije politička odluka već ekonomska mera zaštite kosovskih proizvođača i proizvoda, iako se u javnosti pojavljuju drugačiji komentari.

Vlada Kosova želi da zaštiti dva proizvoda, materijal za građevinarstvo i prehrambene proizvode za stoku, kaže Grdžaliju i dodaje da je damping cena postojao i u ranije.

Naglašava da u pravilima i načinu funkcionisanja Cefte postoji dovoljno prostora za uvođenje ovakvih mera. 

„Moramo razlikovati reciprocitet ili barijeru od antidampinga jer antidamping je uvođenje određene mere koja niveliše cene od uvoznika i kupca određene robe, pojašnjava.

Nekoliko fabrika za proizvodnju građevinskog materijala, kao i dva postrojenja za proizvodnju stočne hrane u Kosovu Polju i Prizrenu bile su primorane da zaustave rad jer više nisu bile konkurente na tržištu.

Grdžaliju ocenjuje da mere ne idu u prilog perspektivi Zapadnog Balkana koja podrazumeva otvoreno tržište. Zbog njih su svi na gubitku i neophodno je da problem bude hitno rešen. 

„Ako imamo vašingtonski sporazum, berlinski proces koji održan u Skoplju i Sofiji, i ako tu imamo tri glavna ugovora, počevši od zelene agende, zajedničkog regionalnog tržišta, slobode kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala, onda se postavlja pitanje kako možemo da implemntiramo zajedničko tržište ako i dalje imamo barijere i nismo ravnopravni u tom prostoru”, kaže Grdžaliju.

Naglašava da je pročitao pismo koje je Vlada Kosova uputila Cetfti i da ga stoga čudi pasivnost te organizacije.

“Rešavanje svih problema na Zapadnom Balkanu je rešavanje spora između Kosova i Srbije. Sve dok  se ne postigne rešenje uvek će se proizvoditi nove ideje nacionalizma i radikalizma“, ocenjuje Grdžaliju.

Zaključuje da je za političare pravo vreme da nauče značenje reči, kompromis i žrtvovanje.

“Dok to ne bude vrtićemo se u krug koji nas vodi unazad  i bez perspektive”.

Povezani članci

Back to top button