Бљерим Рамадани чије изручење захтева Србија највероватније се налази на КиМ
Бивши припадник тзв. ОВК Бљерим Рамадани, који је побегао из кућног притвора у Северној Македонији где је ухапшен по потерници Србије, налази се у свом дому на тзв. Косову, судећи по фотографији коју је објавио Несрет Шашивари.
Шашивари је на свом фејсбук профилу објавио фотографију са Рамаданијем, којег уз добродошлицу кући ословљава „ујком“ и „ослободиоцем“.
„Ујка Бљерим Рамадани, добродошао кући у наш родни град, жао нам је што је због рата и слободе за Косово било ометано ваше кретање. Ослободиоче, поштовање заувек, бићемо заједно“, написао је Несрет Шашивари у опису фотографије.
Објава на Фејсбуку је од пре 19 сати, али је питање када је снимљена фотографија.
Рамадани је пре два дана побегао из Северне Македоније, пошто су судије одлучиле да му укину притвор и одобре кућни притвор.
Он је пре месец дана ухапшен на граници Северне Македоније по Интерполовој потерници Интерпола на захтев Србије, због сумње да је као бивши припадник тзв. ОВК, починио ратне злочине у региону Неродимља.
Рамаданијево бекство изазвало је реакцију у Србији и Северној Македонији.
Адвокат и некадашњи војни тужилац Драган Пашић каже да ће неизручење Бљерима Рамаданија, бивши припадник тзв. ОВК, највероватније произвести политичке и правне последице у односима Северне Македоније и Србије.
„Највероватније ће бити политичких последица. Подсетићу вас да Република Северна Македонија није изручила Гаруфа Дуголија и (Томора) Морину. То је било пре неколико година, а не очекујем да ће да изручи и Бљерима Рамаданија. Када кажем и правне последице онда се примењује принцип реципроцитета“, каже Пашић за „Косово онлајн“ и додаје да уколико би Северна Македонија имала такве захтеве према нашој земљи, поставља се питање да ли би Србија удовољила таквим захтевима.
Објашњава да је то зато што сви поступци екстрадиције особа за којима су расписане међународне потернице увек представљају и политичко и правно питање.
„Европском конвенцијом о екстрадицији из 1957. године потписнице тог мултилатералног уговора су се обавезале да међусобно изручују држављане које су извршили кривична дела, а које признају све државе које су потписнице те конвенције“, каже Пашић.
(Танјуг)