Nije sve u rakiji nešto je i u flaši

Zoran Đokić (35) iz Parteša na originalna način prodaje rakiju koju njegova porodica proizvodi dugi niz godina. Ukrasne flaše pravi iz hobija, a proizvodi iz Parteša su stigli čak do dalekog Japana, Poljske i Švajcarske.

Svako ko poseti Gornji Moravu, koja geografski počinje u blizini Vitine, a završava se podno Gnjilana, greh je da se vrati, a da ne ponese koji džak krompira, glavicu kupusa, bundevu, teglu meda ili flašu domaće rakije.

Sve ovo u ovom kraju odlično uspeva, tradicionalno dobra rakija se uvek pekla od šljive, jabuke i dunje kojima ovaj deo Kosovskog Pomoravlja posebno obiluje.   

Da dobar marketing i ambalaža utiču na bržu prodaju proizvoda na vreme je shvatio Zoran Đokić iz Parteša. Osim što se ovoj porodici pravi odlična rakiju Đokići su se potrudili da proizvod u originalnom pakovanju ponude tržištu što se pokazalo kao odličan potez.

Đokić u slobodno vreme pravi flaše i čokanje za rakiju od peskarenog ali i običnog stakla unutar kojih se nalazi krst, ispisano ime krsne slave, ili nekog drugog sveca. Ovako upakovano žestoko piće idealno je za poklon ali i kao suvenir koji se može poneti prilikom posete ovom kraju.

Domišljati i vredan domaćin kaže da se bavi inovativanim hobijem te da su za njegove proizvode zainteresovani i Srbi i Albanci. I  jedni i drugi kada dođu iz inostranstva žele da ponesu nazad upravo ovakvu flašu rakije.   

„Na ideju sam došao jer porodično već 20 godina proizvodimo rakiju. Hteo sam da spojim rakiju kao naš brend i da je upakujem u dobru ambalažu karakterističnu za ovo područje, kako bih bio prepoznatljiv na tržištu. U našem kraju mnogo ima proizvođača domaće rakije i onda je veliki problem kako je prodati. U poslednje dve godine ne prodajemo rakiju na litar, već samo ovako upakovanu“, priča Đokić.  

Za tržište se ne žali, kaže ima ga dovoljno.

„Kada je proizvod dobar onda se to brzo pročuje, i ljudi sami dolaze“ kaže ovaj domaćin,

Dobar glas je stigao čak do dalekog Japana, Poljske, Švajcarske i Nemačke. Rakija iz ovog dela Kosovskog Pomoravlja završila je baš na nekoj od porodičnih trpeza u ovim zemljama.

„Radimo ozbiljan posao za inostrano tržište rakiju naručuju i velike kompanije iz Švajcarske i Nemačke, posla ima i može dobro da se zaradi“, otkriva Đokić.

Osim u inostranstvo Đokiću, kako kaže, posebno zadovoljstvo pričinjava da poklanja svoj proizvod. Tako je jedna ukrasna flaša sa domaćom rakijom završila u rukama Arona Gujona, a druga je otišla na poklon Humanitarnoj organizaciji „Srbi za Srbe“. Posebno urađena i položena na drvenom postolju na kome je urezbareno „Hvala vam“ sa imenom Novaka Đokovića biće uručena našem teniskom asu.

„Uvek kad idem za  Beograd ona je pored mene u kolima. Ako kojim slučajem sretnem Novaka da mu uručim poklon“, priča ovaj tridesetpetogodišnjak.

Osim suvenira Đokići se bave proizvodnjom i preradom voća. Poseduju sušaru i hladnjaču u koje skladište ali i suše voće. Suva šljiva u vakumiranom pakovanju, džemovi i sokovi iz ovog kraja jako su traženi proizvodi.

U tom cilju formirano je Udruženje „Partešanka“ koje se bavi proizvodnjom i preradom voća. Udruženje pomaže poljoprivrednim proizvođačima da lakše dospu do tržišta ali i nudi usluge sušenja i skladištenja voća i povrća.

Ivan Miljković

Povezani članci

Back to top button